BAŞYAYLA

Uydudan Görünüm

Yandex.Haritalar´ın yardımıyla oluşturuldu

 

Genel Bilgiler

   
   

İlçenin kesin kuruluşu bilinmemekle birlikte insanların yaşadığı mağaralar dikkate alındığında tarihinin M.Ö.5000-6000 yıllarına dayandığı tahmin edilmektedir.

İlçe Orta Torosların eteklerinde bir vadi içerisinde kurulmuş yeşil ve şirin bir ilçemizdir. 1967 yılına kadar köy olan 1967-1990 yılları arasında da Ermenek ilçemize bağlı bir kasaba olan Başyayla 1990 yılında ilçe olmuştur. İlçe Karamanoğlu Beyliği zamanında Ermenek’e bağlı önemli bir yerleşim alanı olmuştur.

Bugün ilçede hayvancılık ziraat (özellikle elma kiraz üretimi olarak meyvecilik) en önemli gelir kaynağıdır. 1990 yılında 700 bin ton elma ve 2000 ton kiraz ihracatından yaklaşık 8 milyar lira gelir elde edilmiştir.

İlçede el değmemiş tarihi ve turistik değerler önemli yayla ve mesire yerleri mevcuttur. Bunların en önemlileri Tozmugar ve Dibekli yaylalarıdır. Tozmugar’daki mağarada sarkıt ve dikitler mevcut olup ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Başyayla’da Hisarönü Söğütcük Keben ve Tozansu gibi piknik ve mesire yerleri de vardır. İlçede okuma yazma oranı yüksektir. Modern şehircilik çalışmaları devam etmektedir.

2012 yılı merkez nüfusu; 2.159, belde ve köyleri ile birlikte 4.208’dir. (Kaynak:TÜİK)

 

Belde ve Köyler

İlçeye bağlı 5 köy, 5 mahhalle bulunmaktadır.

Köyleri: Bozyaka, Büyükkarapınar, Kışla, Merkez ve Üzümlü’dür. İlçeye en yakın köy Kışla, en uzak köy Büyükkarapınar köyüdür

Mahalleleri: Başköy, Kirazlıyayla, Yeni Mahalle, Göztepe ve Şirindere

 

Tarihi ve Turistik Yerler

Yörede “AKTEPE” adı verilen yükselti üzerinde kaleyi andıran doğal bir yığınak mevcut olup Romalılar devrinde burada bir Şato-Kale mevcudiyeti ihtimal dahilindedir.

Çevremizdeki yamaçlarda kayalara oyulmuş roma tipi taş sandukalar; kapakları üzerinde kabaca kompoze edilmiş yatar vaziyette aslan kabartmaları Roma hakimiyetini kolayca ortaya koyan kalıntılardır. İlçede yüksek ve taş kemer üzerine toprak dam örtülü yüksekçe ahşap minareli Karamanoğulları devrine ait önemli ve tarihi değeri olan bir de camii bulunmaktadır.

Not: Bilgiler Başyayla Belediyesi ve yöre ile ilgili web sayfalarından derlenmiştir.

 

 

© 2017, Ermenek ve Çevresi Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı (ERÇEV)
Naature Teknoloji